WYCIĄGI NARCIARSKIE POD ŚLĘŻĄ ZOSTAŁY ZAMKNIĘTE

 

W każdy śnieżny weekend liczni miłośnicy dobrej zabawy na śniegu przyjeżdżali do Sobótki, aby na stokach narciarskich: „Janosik” i „Radunia” pojeździć na nartach. W tym roku ze względu na zmianę przepisów, OSiR nie może uruchomić istniejących wyciągów. Rekreacja na śniegu może się odbywać, ale niestety pod górę trzeba wejść pieszo.

Pomimo trudności zachęcamy wszystkich do korzystania z odpoczynku czynnego na świeżym powietrzu. Dotychczasowe stoki narciarskie mogą zamienić się na tory zjazdowe, na czym kto ma. Poza sankami i wszelkim sprzętem ślizgającym oferowanym przez sklepy, proponujemy przetestować najprostsze rozwiązania, np. worek plastikowy wypełniony śniegiem. Może nie jest to ostatni krzyk mody, ale amortyzacja powinna być zapewniona. Przy takim rozwiązaniu proszę pamiętać, aby wszystkie przywiezione worki do Sobótki wróciły do domu lub kubła.

Życzymy wszystkim udanych ferii zimowych, miłej zabawy na śniegu i nowych wrażeń. Mamy nadzieję, że zmiany przepisów nie sprawią, że śnieg będzie  podziwiany wyłącznie przez okno w mieszkaniu.

 

Dla dociekliwych podajemy szczegółowe przyczyny zamknięcia wyciągów:

 

Wyciąg ,, Radunia’’ zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu musiałby przejść badania specjalistyczne (od 2009 zgodnie z Dyrektywą Unijną wszystkie wyciągi  po 20 latach  bądź  22 500 godz. eksploatacji  muszą przejść badania specjalistyczne  ) .   Kontrola specjalna   tego wyciągu narciarskiego wybudowanego w 1973r. 6DM-1  przez Śląskie Przedsiębiorstwo Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Przemysłowych   ,, Mostostal „ Zabrze polegałaby na :

  1. Demontażu przez firmę specjalistyczną całego wyciągu na elementy pierwsze
  2. sprawdzeniu  przez wytypowane laboratoria wszystkich elementów
  3. zakupie zużytych elementów
  4. montażu przez  firmę specjalistyczną całego wyciągu

 

Biorąc po uwagę rok budowy  wyciągu ( 1973r.) 75% poszczególnych jego elementów  nie spełnia obecnie wymaganych norm. Koszt modernizacji wyciągu przewyższa zakup nowego .

 

Wyciąg narciarski  niskiego prowadzenia liny - wyrwirączka ,, Janosik” – rok produkcji 1977 nie spełnia wymogów techniczno –użytkowych i od   2009  roku  tego typu urządzenia nie są dopuszczane  do eksploatacji przez Terenowy Dozór Techniczny .Zakup nowego wyciągu  na ten stok to wydatek w granicach  400 000 zł.

 

                                                                                                          Dyrektor OSiR

                                                                                                          Wojciech Kacperski